У другій половині п’ятнадцятого століття московським князькам знадобилася велика історія й нині ви читаєте в підручниках маячню про Ослябя й Пєрєсвєта. Мамай справді був розбитий у 1380 році. Але розбив його хан Тохтамиш і значно південніше.
Звідки казкова постать Івана Сусаніна? Вона списана з білоруса, мешканця Борисова Федора Якимовича, який був талановитим розвідником і постачав гетьману Радзивілу Рудому цінні відомості про стан і пересування окупаційних московитських відділів. Пізніше Якимович був нагороджений шляхетським званням. Його інформація допомогла розгромити московитів у воєнній кампанії 1564 року. Нашим білоруським братам варто популяризувати постать Федора Якимовича на противагу московським міфам.
Для нас ця кампанія цікава й тим, що в ній видатну роль зіграли українці — браславський староста Юрій Остик, остерський державця Філон Кмита, рогачівський староста Богдан Соломерецький, ротмістри Зенович, Корсак та інші.
--
Для тих кому цікавий перебіг кампанії:
Під прикриттям переговорів про мир з Великим князівством литовським, московити підготували вторгнення на його землі й почали наступ ще до завершення переговорів двома угрупованнями від Полоцька й Вязьми. В кожному угрупованні від 24 до 30 тис. ватників.
Спочатку Литовський польний гетьман Ходкевич і Великий гетьман Радзивіл Рудий вдарили на угруповання очолюване найдосвіченішим московським воєводою Шуйським.
Позаяк треба було уникнути з’єднання московських сил, вони полишили піхоту й артилерію позаду й діяли виключно кіннотою (менш ніж 6000 вершників). В результаті кількагодинного бою вони повністю розбили московитів, захопили весь обоз і великий полон.
Шуйський покинувши свою армію напризволяще намагався втекти, але був убитий добрими білоруськими селянами. За кілька днів його тіло знайшли в криниці. Гетьмани були настільки шляхетні, що замість віддати собакам, поховали його у Вільно.
Далі належало розібратися з угрупованням, яке очолювалося князями братами Сєрєбрянимі.
Першочергово була сформована мобільна група під керівництвом Філона Кмити, Остика, овручського державця Капусти й господарського маршалка Тишкевича — кількасот вершників. Їх виявилося досить для того, щоб налякати моковитів, які втекли покинувши весь обоз.
Цікаво, що в литовських джерелах і документах, які всі складені староукраїнською мовою, табір називається словом “кіш”.
Комментариев нет:
Отправить комментарий