«У серпні цього року ерзяни мали скликати в Республіці Мордовія Промкс – вищий національний представницький орган. Це з’їзд делегатів від політичних партій, громадських організацій, культурних товариств і релігійних громад ерзян. Промкс визначає напрямні для національного руху. Згідно цих напрямних працює Атянь Езєм – рада старійшин та Інязор – головний старійшина. Однак, ані скликати Промкс, ані переобрати Атянь Езєм не вийшло. Із початком масштабного воєнного вторгнення до України в Російській Федерації ухвалили цілу низку репресивних законів, посилилися переслідування опонентів режиму, зокрема з числа національних активістів. За таких умов висувати делегатів у керівні органи, а тим паче проводити з’їзди в Республіці Мордовія – нереально. Влада спробувала встановити повний контроль над ерзянським національним рухом, а коли їй це не вдалось – створила клони національних представницьких органів, які укомплектувала працівниками бюджетної сфери, – тобто людьми залежними від влади», – пояснює Віталій Ромашкін, який очолює організаційний комітет з проведення Ерзянського національного з’їзду та є членом Атянь Езєм.
В оргкомітеті зазначають, що незважаючи на всі заборони і перепони, тиск ФСБ і поліції – ерзяни мусять зібратися в еміграції для обговорення гострих проблем, що постали перед народом та потребують невідкладних рішень. Серед них – визначення нових цілей національного руху, а також затвердження конкретних механізмів вирішення поставлених завдань і надання оцінки російському вторгненню до України.
До складу організаційного комітету, що займається підготовкою до скликання з’їзду, увійшли ерзяни з різних країн.
«Ми вдячні нашим естонським друзям, які у цей непростий час проявляють свою гостинність – дають можливість провести наш з’їзд в атмосфері фіно-угорського братерства, відсутності поліцейського нагляду і загрози арештів. Делегати докладуть зусиль, аби не лише спрямувати роботу ерзянського національного руху, але й дати поштовх всім поневоленим Москвою народам до боротьби за свої права і свободу», – прокоментував ерзянський Інязор Сиресь Боляєнь.
Комментариев нет:
Отправить комментарий